DOLAR 32,7904 0.04%
EURO 35,1742 -0.02%
ALTIN 2.452,34-0,21
BITCOIN 21779350,65%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor

ABONE OL
Türk Edebiyatının Kalbi Gölcük’te Atıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen ve birbirinden değerli akademisyenlerin bildirilerini sunduğu sempozyumlar serisi; Büyük Doğu ve Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu, Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenler, şair, yazar, felsefeci ve filozofların katılımı ile Kazıklı Kervansarayı Kültür Yapısı’nda başladı.

 

Gölcük Belediyesi, Türk edebiyat dünyasına yön veren sempozyumlar serisinin beşincisi olan Büyük Doğu ve Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu geniş katılımla başladı. Türk Dili ve Edebiyatı – Servet-i Fünûn Sempozyumu ve kitabı, ‘Sırat-ı Müstakîm – Sebilürreşat ve Mehmet Akif konulu sempozyum ve kitabı, 100.yılında Dergah Mecmuası ve kitabını, Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu ve kitabını Gölcük Belediyesi, bu yıl da; sempozyum serisinin beşincisinde, Türk düşünce ve edebiyat dünyasının önemli ismi merhum Necip Fazıl’a atfen düzenledi. Üstat Necip Fazıl’ı genç kuşakların tanıması ve edebiyat dünyasına katkısını aktarmak için düzenlenen sempozyum, geçmiş dönem Milli Eğitim ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

 

SEMPOZYUMUN AÇILIŞINA YOĞUN KATILIM

Sempozyumun açılışına ev sahibi Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve Avcı’nın yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç Dr. Mustafa Eren, Gölcük Kaymakamı Müfit Gültekin, İl Müftüsü Sinan Cihan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nail Ekiz, AK Parti İlçe Başkanı Kemal Yavuz, MHP İlçe Başkanı Derya Çavdar, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Arslan, Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

TÜRKÇE’YE KATKI SAĞLAYABİLİRSEK NE MUTLU BİZE

Türk edebiyat dünyasına katkı sunan beşinci sempozyumun açılışı konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Belediye dendiğinde akla rutin belediyecilik hizmetleri geliyor. Bunları Allah’ın izniyle yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda hiçbir eksikliğimiz yok. Halkla yerel yönetimin yani devletin en fazla temas ettiği alan belediye. Kültürel hizmetlerin de özellikle üzerinde durulması gerektiğinin düşünerek ilk günden beri bu çalışmaları yapıyoruz. Bir ilçeden büyük Türk milletine ve bu büyük milletin konuştuğu Türkçe’ye biz de bir katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Katılan herkese şükranlarımı sunuyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

“GÖLCÜK İLÇESİ ADINI HER ALANDA DUYURACAKTIR”

Daha sonra söz alan Gölcük Kaymakamı Müfit Gültekin, Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Beklenen’ adlı şiirini okuduğu konuşmasında, “Büyük üstat Necip Fazıl Kısakürek’i, Büyük Doğu Mecmuası ve onunla özdeşleşen akımı sempozyum haline getiren ve bu alanda kültür faaliyetlerini devam ettiren Başkan Sezer’e teşekkür ediyorum. Bizim zamanımızda belediyeler rutin işler yapardı. Gölcük Belediyesi kültür ve spor alanında emin adımlarla devam ediyor. Bu alanda güzel ülkemizin Marmara’nın İncisi Gölcük ilçesinin adının her alanda duyuracaktır diye ümit ediyorum” diye konuştu.

 

NECİP FAZIL’IN BİR DE FELSEFİ TARAFI VAR

Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, “Bir Gölcüklü olarak belediyemizin ve belediye başkanımızın yaptığı çalışmalarla adı donanma ile anılan bir kenti bir kültür havzası haline dönüştürmüştür. Bundan dolayı kendisini tebrik ediyorum. Üniversite olarak Gölcük Belediyesi’nin kültür programlarına her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Konu Necip Fazıl olunca aklımıza işin hep duygu ve şiir tarafı geliyor. İşin bir de felsefi tarafı var. Bugün burada ülkemizin çok değerli felsefe hocalarını ve filozoflarını görmekteyiz. Filozoflarımız ve felsefecilerimiz de Necip Fazıl’ın bir nesil yetiştiren düşünce tarafını da ele alacaklardır” şeklinde konuştu.

 

55 YILLIK ANI SALONDAN BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Konuşmaların ardından sempozyumun açılış konuşması için kürsüye gelen Prof. Dr. Nabi avcı ise anlattığı Necip Fazıl Kısakürek ile olan anısı ile salondan büyük alkış aldı. Avcı, “55 yıl önce üstat Anadolu’da bir konferans turuna çıkar. Çok mütevazı bir dernek binasında konferans öncesi gerçekleşen sohbette kendisini dinleyenler arasında olan iki çocuğu fark ederek masasının yanına yaklaşmalarını söyler. Üstadın yanına yaklaşan çocukların biri, üstada yaklaşmasından cesaret alarak elindeki küçük defteri üstada uzatarak imzalaması rica eder. Üstat cebinden dolma kalemini çıkarır ve imza atar. Aradan yıllar geçer üstadın şiirlerinin yer aldığı plak çıkar. O plakta yer alan şiirlere fon müziği eklemesi gerekir. O banka defterine imza attıran çocuk, üstadın şiiri için meşhur Çek Bedrich Smetana’nın Vatanım Senfonisi’ni Sakarya şiiri okunurken arkaya onu koydurtur. Üstadın da çok hoşuna gider. Erkut da imzanın hakkını vermenin gururu ile üstadın elini öper. Öteki çocuk da burada karşınızda size Necip Fazıl ile ilgili bu hikayeyi anlatıyor” ifadeleri kullandı.

 

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ OTURUMLAR İLE FAZIL’IN DÜŞÜNCE HAYATINI ELE ALDI

Konuşmaların ardından Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Prof. Dr. Nabi Avcı, Sempozyum Koordinatörü Doç. Dr. Ali Kurt’a günün anısına hediye takdim ederek katılımları için teşekkür etti. Sempozyum öğlen arasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenler, şair, yazar, felsefeci ve filozofların yer aldığı sunumlar ile devam etti.

 

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN SEMPOZYUMA KATKI SUNULDU

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma; Prof. Dr. Mehmet Fatih Andı, Prof. Dr. Turgay Anar, Dr. Ertuğrul Aydın, Beşir Ayvazoğlu, Doç. Dr. Yasin Beyaz, Zeki Bulduk, Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Doç. Dr. Ahmet Dağ, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Dr. Celal Fedai, Üzeyir İlbak, Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Dr. Yunus Emre Özsaray, Dr. İbrahim Öztürkçü, Yıldız Ramazanoğlu, Necip Tosun, Cafer Vayni, Dr. Hüseyin Yorulmaz, Tahsin Yıldırım, Prof. Dr. Ali Utku bildirileri ile katkı sundular.

 

SEMPOZYUM PROGRAMI

Sempozyumun birinci oturumu Beşir Ayvazoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek. Oturumda Prof. Dr. Mehmet Narlı; Büyük Doğu’nun Poetikası, Prof. Dr. Turgay Anar; Bir Edebiyat Akademyasına Doğru: Büyük Doğu Akademyası Toplantıları ve Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu ise Büyük Doğu Kapaklarında Doğu ve Batı İmgesi başlıkları altında anlatımlar gerçekleştirecekler.

Prof.Dr. M. Fatih Andı başkanlığında gerçekleşecek ikinci oturumda ise Tahsin Yıldırım; Büyük Doğu’nun Gazete Dönemlerinde Tarihe Dair Metinler, Dr. Yunus Emre Özsaray; Büyük Doğu’da Maarif Meselesine Yaklaşımlar, Cafer Vayni ise Büyük Doğu’da Ayasofya Meselesi başlıkları altında bilgilendirmeler yapacaklar.

Prof. Dr. Cengiz Çakmak başkanlığındaki üçüncü oturumda; Doç. Dr. Ahmet Dağ; Büyük Doğu Dergisi ve Necip Fazıl Düşüncesinde Batı Düşünce Algısı, Prof. Dr. Ali Utku; Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu’nun Anadolu Milliyetçiliği, Zeki Bulduk ise Büyük Doğu ve Türk Siyaseti başlıkları altında üstat ve düşünce hayatı ile ilgili önemli bilgiler verecekler.

 

ÜSTAT NECİP FAZIL’IN ANLATAN DOLU DOLU İKİ GÜN

23 Eylül Cumartesi günü sabah saat 10.00-11.00 arasında Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu başkanlığındaki dördüncü oturumda Dr. Hüseyin Yorulmaz; Kısakürekzadeler ve Necip Fazıl, Bünyamin Doğruer; Necip Fazıl Kısakürek Kişiliği ve Toplumda Oynadığı Rol, Metin Önal Mengüşoğlu ise Mağrur Öfke Necip Fazıl adlı konu başlıkları ile anlatımlar yapacaklar.

Beşinci oturum İSE Prof. Dr. Turgay Anar başkanlığında gerçekleştirilecek. Oturumda Üzeyir İlbak; Necip Fazıl’ın Raporlarında Din ve Siyaset, İbrahim Öztürkçü; Büyük Şairden Süper Mürşide Necip Fazıl Sembolizasyonları, Doç. Dr. Yasin Beyaz; Şairin Tarihle İmtihanı: Necip Fazıl’ın Gözünden Osmanlı Tarihi konu başlıkları ile önemli bilgiler paylaşacaklar.

Sempozyumun altıncı oturumu Prof. Dr. Ali Utku başkanlığında gerçekleştirilecek. Oturumda Dr. Ertuğrul Aydın; Ağaç Dergisinin Büyük Doğu’nun Oluşumundaki Rol ve Katkıları, Necip Tosun; Bir Kimlik İnşası Olarak Şairin Hikâyeleri, Yıldız Ramazanoğlu; Necip Fazıl’ın Tiyatro Eserinde Kahramanlar konu başlıkları ile anlatımlar yapacaklar.

 

SEMPOZYUM MÜZAKERE İLE SONA ERECEK

Sempozyum 14.45-15.50 arasında Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Prof. Dr. Cengiz Çakmak, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Prof. Dr. Turgay Anar, Prof. Dr. Ali Utku, Doç. Dr. Ali Kurt, Yıldız Ramazanoğlu ve Necip Tosun’un yer alacağı müzakere sonrasında kapanış programı ile sonara erecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.